Witam wszystkich.
Osuszanie podposadzkowe to podstawowy model osuszania zalanych budynków i mieszkań. Polega na osuszeniu warstwy izolacji - styropianu lub styroduru pod powierzchnią wylewki betonowej, na której jest położona podłoga - czyli posadzki.
Instalacje wodne w budynkach ukryte są właśnie w styropianie pod posadzką - i jeżeli ma miejsce wyciek to właśnie ta niedostępna część budynku jest najbardziej zalana - mokre ściany są jedynie wyznacznikiem jak daleko wodzie udało się przedostać. Przegroda budowalna w wyniku podciągnia kapilarnego ( więcej o tym zjawisku na moim filmie https://youtu.be/pP4uLSMGDjU oraz na mojej stronie https://osusz.to/podciaganie-kapilarne/ ) otransportuje wilgoć w jej górną widoczną część, co skutkuje w pierwszej kolejności uszkodzeniem listew przypodłogowych ( woda kocha MDF !), a później pojawieniem się wykwitów i ogólnej pozalaniowej destrukcji powierzchni ścian.
Mamy dwa modele osuszania podposadzkowego - więcej na ten temat na mojej stronie - https://osusz.to/co-to-jest-osuszanie-podposadzkowe/
1. Wpychamy suche i ciepłe w powietrze pod posadzkę, które osuszania strefę pod posadzką
2. Wyciągamy mokre powietrze spod posadzki za pomocą pompy z separatorem wody lub urządzenia zespolonego np. Qube'a
Obydwie metody mają swoje plusy i minusy - nie będę w tym miejscu o tym się rozwodził - pisałem już o tym na swojej stronie www.osusz.to w zakładce Osuszanie podposadzkowe
Warto jeszcze przeczytać kiedy należy suszyć podposadzkowo - https://osusz.to/jak-sprawdzic-czy-zalana-zostala-strefa-podposadzkowa/, ponieważ nie wszystkie zalania można i należy tak suszyć.
Wstęp był dość długi, ale musiałem upewnić się, że podstawowe zagadnienia w kwestii osuszania zostaną wyjaśnione.
CZY MOŻNA OSUSZAĆ STREFĘ IZOLACJI BEZ ROBIENIA OTWÓRÓW W PODŁODZE ?
Oczywiście, że jest to możliwe. Potrzeba tylko trochę wyobraźni i trochę dobrej techniki.
Cały proces suszenie podlega na mechanicznym wymuszeniu ruchu powietrza pod podłogą. W tym celu konieczny jest montaż dysz dylatacyjnych. Są to specjalne konstrukcje pozwalające na transport powietrza pod posadzkę, wykorzystując szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Konieczne jest zerwanie pianki dylatacyjnej przy wylewce i włożenie dyszy pod posadzkę.
Tandem urządzeń wpychających i zasysających powietrze spod posadzki. |
Zdjęcia wykonana zostały w czasie realizacji osuszania podposadzkowego. Zalanych było ponad 70 m2 powierzchni domu |
W czasie osuszania zrobiliśmy otwór w jednej płytce - pod zmywarką w kuchni. |
Czas osuszania wynosił 21 dni, a nie 14. Dom był jednak srogo zalany |
Pozdrowienia